Lale, ili tulipani, idealni su predstavnici prolećnog cveća iz porodice ljiljana, i među tri najpopularnija cveta u svetu pored ruža i hrizantema. Zahvaljujući genetskom inženjeringu lale dolaze u neverovatnom sijasetu najrazličitijih boja, visina i cvetnih oblika. U svetu postoji preko 3.000 različitih registrovanih sorti lala.
Zbog ogromne popularnosti lala u Holandiji mnogi će pomisliti da je upravo ova zemlja postojbina ovog divnog cveta, gde se godišnje proizvede i do devet milijardi lala, ali su zapravo Himalaji, Mala Azija, Severna Afrika i južna Evropa označene kao prostranstva na kojima su prvi put viđeni ovi cvetovi u 12. veku, mada se pretpostavlja da su gajene i hiljadu godina ranije.
Ekspanzija lala započinje u 15. veku u Turskoj, gde je važila za simbol prestiža i bogatstva, šireći se potom čitavom Evropom izazivajući potpunu pomamu za lalama, gde se dugo godina prodavala po basnoslovnim cenama i stvarala unosan biznis svojim prodavcima. „Tulipansko ludilo“ zahvatilo je Evropu početkom 17. veka.
Lalama najviše odgovaraju područja sa hladnim zimama i suvim, toplim letima. Prirodno je višegodišnja biljka, međutim tamo gde klimatski i zemljišni uslovi onemogućavaju ponovno cvetanje lukovice smatra se za jednogodišnju biljku.
Prve lale otvaraju svoje cvetne pupoljke već u martu, dok poslednje cvetaju do kasnog maja, a u zavisnosti od vremenskih uslova, čak i početkom juna. Upravo je na osnovu cvetanja napravljena klasifikacija lala na rane, srednje, i kasne.April je vreme ranocvetajućih lala, u koje se ubraja i poznata tamnoroze sorta poput „Peach Blossom” (Cvet breskve).
Lale su jedno od onih cvetova koje sa lakoćoj uspevaju da rastu u saksijama, a u oktobru se pripremaju za sadnju. Najbolje je nabaviti lukovice ranocvetajućih holandskih sorti, ređajući po tri komada u saksiji od 12 cm prečnika, pokrivajući ih slojem od 10 cm peska na tamnom, umerenom hladnom mestu, po mogućnosti podrumu, tako da njihovi vrhovi budu u visini saksije. Neophodno je da pesak bude stalno vlažan, ali ne i mokar, jer bi to uništilo mlade lukovice. Kako biste izbegli da se mlade lukovice natapaju vodom možete staviti kamenčiće ili šljunak na dnu saksije.
Do januara možete očekivati formiranje korena, lista i stabljike sa zametkom cveta, u visini od 10 cm. Tada uklanjamo pesak, dobro zalivamo zemlju, a gornji deo biljke pokrivamo saksijom ili papirnim fišekom. Tek kada se klice sa cvetovima razviju premeštamo ih na balkon, gde su stalno izložene sunčevoj svetlosti. Uživajte u svojim lalama koje će vas uskoro nagraditi svojim divnim koloritom, a vi im dajte najbolju negu kako bi dostigle svoj pun potencijal.
Kada su u punom cvatu zalivajte ih 2-3 puta nedeljno, a za vreme cvetanja i rasta biljke potrebno je najviše vode, kako bi cvetovi bili što lepši, a potrebno je dohranjivanje organskog mineralnim đubrivom poput Flosala, kako bi pomogli biljci u cvetanju. Za sadnju lala je najbolje koristiti supstratnu zemlju, bogatu fosforom i kalijumom, umesto one iz vrta.
Lale se razmnožavaju bočnim lukovicama koje ćete primetiti kada ih izvadite iz zemlje. Razdvajanjem lukovica dobićete dve ili više biljaka za sledeću sezonu.
Cene lukovica lale zavise od vrste, kvaliteta i zemlje porekla. Na našem tržištu možete ih pronaći po ceni od 100 dinara, a za kvalitetnije vrste moraćete izdvojiti od 150 do 200 dinara.
What others say about this post? (0 Comments)
Leave a Comment